Biustonosz dla karmiącej mamy, często określany mianem „karmnika”, musi spełniać szereg istotnych funkcji. Od zabezpieczania delikatnej skóry piersi, po ułatwianie karmienia malucha w różnych okolicznościach. Powinien być skonstruowany w taki sposób, by idealnie przylegał do ciała, niezależnie od zmieniającego się rozmiaru piersi, i umożliwiał dyskretne, szybkie odsłonięcie piersi, nie przerywając snu noworodka. W tym artykule znajdziesz pomocne wskazówki, jak wybrać idealny biustonosz do karmienia.

Jak Wybrać Biustonosz do Karmienia

Biustonosz do karmienia warto zaopatrzyć się w przed porodem, ale nie wcześniej niż w ostatnich tygodniach ciąży. Wtedy już piersi nie powinny ulegać dalszemu powiększaniu. Taki stanik przyda się już w szpitalu i po powrocie do domu, kiedy na długie zakupy nie będzie ani chwili czasu.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, dokładnie zmierz obwód pod biustem i biust, a następnie skorzystaj z tabel rozmiarów dostępnych u producentów. Pamiętaj jednak, że znajomość rozmiaru to dopiero początek. Przymierz kilka modeli, porównaj je pod względem wygody, estetyki i funkcjonalności, a następnie wybierz ten, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Profesjonalna brafitterka może okazać się niezastąpiona w doborze idealnej miseczki i rozmiaru biustonosza.

Rozmiar ma Znaczenie

Kupując biustonosz tuż przed porodem, od obwodu pod biustem odejmij około 10 cm – tyle mniej więcej obwód ten zmniejszy się po porodzie. Jeśli nie przybrałaś znacznej ilości kilogramów podczas ciąży, prawdopodobnie podczas karmienia będziesz nosić stanik o takim obwodzie, jaki miałaś przed ciążą. Wielkość piersi, a co za tym idzie – miseczki, nie zmniejszy się po porodzie. Wręcz przeciwnie, może się nieco zwiększyć. Dlatego miseczki w biustonoszach do karmienia są średnio o 2 cm większe od tych, które nosiłaś w ciąży.

Dopasowanie do Zmieniającej się Piersi

W okresie połogu, kiedy Twoja laktacja się ustabilizuje, rozmiar piersi może się zmieniać kilkakrotnie w ciągu dnia. Bielizna powinna być więc elastyczna i dopasowywać się do zmian, nie uciskając piersi, ale jednocześnie dostarczając im niezbędnego wsparcia.

Złote Reguły Dopasowania

Ramiączka stanika nie muszą być szerokie, ponieważ to nie one są głównym wsparciem dla piersi. Właściwie dobrany biustonosz zapewnia komfort dzięki pasowi pod biustem, który powinien być dobrze dopasowany. Zapięcie powinno być tuż pod linią łopatek, a miseczki powinny komfortowo przylegać do piersi, zapewniając wsparcie bez utraty jędrności. Z tego powodu, zaleca się młodym mamom noszenie biustonosza także podczas snu.

Biustonosz Karmiącej Mamy: Wygoda Przede Wszystkim!

Biustonosz do karmienia powinien być wykonany z oddychającego i miękkiego materiału. Wysokiej jakości, elastyczna mikrofibra jest idealnym rozwiązaniem, która utrzymuje biust, jednocześnie pozwalając skórze oddychać.

Zaleca się, aby biustonosz do karmienia był miękki, bez usztywnień, wypełnień i fiszbin. Bezszwowy biustonosz z wzmocnieniami kształtuje biust, nie uciskając go, co mogłoby prowadzić do dyskomfortu lub nawet zapalenia piersi.

Sprawdź, czy możesz łatwo i sprawnie odpiąć klapkę do karmienia jedną ręką. Po odkryciu piersi, pozostała jej część powinna być nadal dobrze podtrzymywana i osłonięta materiałem. Dobrej jakości biustonosz powinien gwarantować karmiącej mamie maksimum dyskrecji.

Pamiętaj, że dostępne są również specjalne koszulki z odpinaną klapką, które ułatwiają karmienie dziecka praktycznie wszędzie i w każdej sytuacji. Planując garderobę podczas ciąży, pamiętaj o zakupie rozpinanych bluzek, swetrów i sukienek. Pożegnaj się z golfami i ciasnymi ubraniami, które mogą utrudniać karmienie.

.

By adem